Perniagaan di Kota Kinabalu

Industri

Pengedaran Perniagaan mengikut Industri
 Membeli belah: 22.8%
 Restoran: 18.5%
 Perkhidmatan Profesional: 7.2%
 makanan: 7%
 Automotif: 5.7%
 industri: 5.7%
 Hotel & Pelancongan: 5.4%
 Lain-lain: 27.7%
Penerangan industriBilangan PertubuhanPurata Zaman PerniagaanKedudukan Google PurataPerniagaan bagi setiap 1,000 penduduk
Membaiki kereta 10514.11.4
Pendandan Rambut5544.60.8
Salun kecantikan7384.51.0
Pentadbiran awam7744.11.1
Pendidikan menengah4894.20.7
Pendidikan tinggi (kolej dan universiti)5934.20.8
Bank3683.90.5
Syarikat Pinjaman5343.90.7
Kedai runcit dan pasar raya6084.00.8
Pembuatan Kek4514.10.6
Harta Tanah6004.00.8
Kontraktor Umum5423.90.7
Agensi Pelancongan4814.20.7
Hotel dan motel-motel4554.00.6
Penginapan lain6054.10.8
Pembinaan bangunan15424.32.1
Hospital7214.11.0
Kesihatan dan perubatan8334.11.1
Bar, pub dan rumah awam4994.10.7
Kafe 12244.01.7
Restoran Cina7634.01.0
Restoran Malaysia6224.00.9
Bekalan pejabat dan kedai alat tulis13624.21.9
Kedai pakaian9443.91.3
Kedai-kedai perkakasan5594.10.8
Kedai-kedai elektronik6634.10.9
Membeli yang lain4524.00.6
Kawasan Kota Kinabalu, Sabah351 km²
Populasi727572
Penduduk Pria371892 (51.1%)
Penduduk Perempuan355679 (48.9%)
Perubahan penduduk dari 1975 to 2015 +313.6%
Perubahan penduduk dari 2000 to 2015 +52.5%
Umur Median22.6
Umur Median Lelaki22.7
Umur Median Perempuan22.4
Kod Telefon88883189
KejirananInanam, Kota Kinabalu, Penampang, Pusat Bandar Kota Kinabalu
Waktu TempatanIsnin 4:29 PTG
Zon WaktuWaktu Malaysia
Cuaca24.0°C ribut petir dengan hujan lebat
Lat & Long5.9749° / 116.0724°
Poskod8800088100882008830088400Lebih banyak

Kota Kinabalu, Sabah - Peta

Kota Kinabalu, Sabah Penduduk

Tahun 1975 ke 2015
Data1975199020002015
Populasi175918324744477241727572
Kepadatan penduduk501.2 / km²925.2 / km²1359 / km²2072 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kota Kinabalu Perubahan penduduk dari 2000 ke 2015

Pengurangan 52.5% dari tahun 2000 ke 2015
LokasiPerubahan sejak 1975Perubahan sejak 1990Perubahan sejak 2000
Kota Kinabalu, Sabah+313.6%+124%+52.5%
Sabah+319.5%+127.4%+54.1%
Malaysia+145.8%+66.5%+29.4%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kota Kinabalu, Sabah Umur Median

Umur Median: 22.6 tahun
LokasiUmur MedianUmur Median (Wanita)Umur Median (Lelaki)
Kota Kinabalu, Sabah22.6 tahun22.4 tahun22.7 tahun
Sabah22.6 tahun22.4 tahun22.7 tahun
Malaysia25.8 tahun25.7 tahun25.8 tahun
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kota Kinabalu, Sabah Pokok Penduduk

Penduduk Mengikut Umur dan Jantina
UmurLelakiPerempuanJumlah
Di bawah 5371063633873445
5-9364863492171407
10-14334043182765231
15-195296051183104143
20-24484744926897743
25-29387853737576161
30-34281592589554055
35-39215772093642513
40-44200481870238750
45-49183671629034658
50-54147681268427453
55-599858862118479
60-645583535110934
65-69386537517617
70-74245325384992
75-79000
80-84000
85 Plus000
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kota Kinabalu, Sabah Kepadatan Penduduk

Kepadatan Penduduk: 2072 / km²
LokasiPopulasikawasanKepadatan penduduk
Kota Kinabalu, Sabah727572351 km²2072 / km²
Sabah3.4 million74,248.4 km²45.4 / km²
Malaysia29.6 million329,840.2 km²89.7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kota Kinabalu, Sabah Sejarah dan Unjuran Penduduk

Anggaran Penduduk dari 1900 ke 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Pautan] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kod Kawasan

Kod Kawasan Peratusan yang digunakan oleh perniagaan di Kota Kinabalu
 Kod Telefon 88: 68.4%
 Kod Telefon 16: 12.1%
 Lain-lain: 19.5%

Pengedaran perniagaan mengikut harga untuk Kota Kinabalu, Sabah

 murah: 45.9%
 sederhana: 45.9%
 Mahal: 7.5%
 Sangat Mahal: 0.6%

Indeks Pembangunan Manusia (HDI)

Indeks komposit statistik jangka hayat, pendidikan, dan pendapatan per kapita.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Kota Kinabalu, Sabah Pelepasan CO2

Karbon Dioksida (CO2) Keluaran Per Kapita dalam Ton Per Tahun
LokasiPelepasan CO2Pelepasan CO2 Per KapitaIntensiti Pelepasan CO2
Kota Kinabalu, Sabah3,302,230 t4.54 t9,408 t/km²
Sabah21,232,730 t6.3 t286 t/km²
Malaysia198,593,412 t6.71 t602.1 t/km²
Sources: [Pautan] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Kota Kinabalu, Sabah Pelepasan CO2

2013 Pelepasan CO2 (tonnes/year)3,302,230 t
2013 Pelepasan CO2 (tonnes/year) per kapita4.54 t
2013 Keamatan pelepasan CO2 (tonnes/km²/year)9,408 t/km²

Risiko Bahaya Semulajadi

Risiko relatif daripada 10
Tanah runtuhSederhana (6)
KemarauRendah (2)
* Risiko, terutamanya mengenai banjir atau tanah runtuh, mungkin tidak untuk keseluruhan kawasan.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and International Research Institute for Climate and Society - IRI - Columbia University. 2005. Global Drought Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4VX0DFT.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and Norwegian Geotechnical Institute - NGI. 2005. Global Landslide Hazard Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4P848VZ.

Gempa Bumi Berdekatan terkini

Magnitud 3.0 dan lebih besar
TarikhWaktuMagnitudJarakKedalamanLokasiPautan
8/03/185:06 PG5.258.1 km10,000 m16km NNW of Ranau, Malaysiausgs.gov
26/07/159:10 PG4.693.1 km14,960 m41km NNE of Ranau, Malaysiausgs.gov
23/06/152:32 PG4.555.9 km15,320 m22km NNW of Ranau, Malaysiausgs.gov
12/06/1511:29 PG5.372.1 km7,250 m27km N of Ranau, Malaysiausgs.gov
12/06/1511:25 PG4.471.3 km15,010 m21km N of Ranau, Malaysiausgs.gov
5/06/1510:45 PTG4.668.6 km10,000 m20km N of Ranau, Malaysiausgs.gov
5/06/158:13 PG4.474.3 km18,230 m21km NNE of Ranau, Malaysiausgs.gov
4/06/154:15 PTG651.9 km10,000 m14km WNW of Ranau, Malaysiausgs.gov
1/02/143:35 PG4.656.2 km17,280 m24km SSE of Kota Belud, Malaysiausgs.gov
26/05/914:16 PG5.483.1 km18,000 mSabah, Malaysiausgs.gov

Cari kejadian sejarah gempa bumi yang berdekatan Kota Kinabalu, Sabah

Tarikh terdahulu  Tarikh Terkini 
 Magnitud 3.0 dan lebih besar   Magnitud 4.0 dan lebih besar   Magnitud 5.0 dan lebih besar 

Kota Kinabalu, Sabah

Kota Kinabalu (atau lebih dikenali sebagai "KK"), merupakan bandar keenam dirasmikan bagi Malaysia pada tahun 2000. Dahulunya dikenali sebagai Jesselton, ialah ibu negeri Sabah yang terletak di Malaysia Timur. Ia juga merupakan pusat pemerintahan bagi Pantai B..  ︎  Kota Kinabalu Halaman Wikipedia

Poskod

Peratusan perniagaan mengikut Poskod di Kota Kinabalu
 Poskod 88300: 21.2%
 Poskod 88000: 21.1%
 Poskod 88450: 17%
 Poskod 88400: 10.8%
 Poskod 88200: 8.8%
 Poskod 88100: 7.3%
 Lain-lain: 13.8%

Mengenai Data Kami

Data di halaman ini dianggarkan menggunakan sejumlah alat dan sumber yang tersedia secara umum. Ia disediakan tanpa jaminan dan boleh mengandungi ketidaktepatan. Gunakan pada risiko anda sendiri. Lihat sini untuk maklumat lanjut.